10 pomocnych wskazówek dla rodziców, jak postępować z niegrzecznymi dziećmi.

Jeśli masz dziecko, które nieustannie biega i krzyczy, płacze lub złości się, jeśli jego wymagania nie zostaną spełnione, bez wątpienia stracisz spokój i skarcisz go. Zastanawiasz się wtedy, co zrobiłaś źle, co spowodowało takie zachowanie twojego dziecka? Ale nie trzeba się martwić ani tracić cierpliwości. Kiedy zrozumiesz, skąd bierze się to niegrzeczne zachowanie i przestaniesz się obwiniać, możesz rozwiązać ten problem w bardziej konstruktywny i współczujący sposób. Zobaczmy, jak poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem.

Najczęstsze przyczyny niegrzecznego zachowania u dziecka

Poniżej wymieniono kilka przyczyn niegrzecznego zachowania u dziecka:

1. Rozwijające się mózgi

W naszej frustracji często zapominamy, że mózgi małych dzieci wciąż się rozwijają. Umiejętności takie jak opieranie się pokusie rozwijają się dopiero po ukończeniu przez dziecko 3 lub 4 lat. Więc jeśli twoje dziecko nie słucha twojego ostrzeżenia i kończy się jedzeniem słodyczy przed kolacją, może to być spowodowane tym, że obszar jego mózgu, który jest zaangażowany w samokontrolę, nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Z Twojej strony wymagana jest cierpliwość.

2. Efekty fizyczne

Głód, pragnienie, brak snu lub choroba mogą na wiele sposobów wpływać na nas, dorosłych i wywoływać irytację. W przypadku dzieci te efekty są podwójne. Więc jeśli są zmęczone, głodne lub mają zbyt dużo cukru, są bardziej aktywne i w konsekwencji źle się zachowują.

3. Za dużo, za szybko

Ważne jest, aby ciało i umysł dziecka były aktywne, ale należy to również zrównoważyć odpowiednim odpoczynkiem. Czasami, gdy twoje dziecko czuje się zestresowane z powodu nadmiernej stymulacji, kontaktów towarzyskich i aktywności fizycznej, jego zachowanie może się zmienić. Może mieć napady złości lub być nadpobudliwe. Zachowania takie będą występować rzadziej lub w słabszym nasileniu, kiedy zapewnisz dziecku równowagę między aktywnością i odpoczynkiem.

4. Potrzeba niezależności

Chociaż chcemy, aby nasze dzieci były niezależne, łatwo jest się zirytować, gdy faktycznie starają się robić rzeczy same. Więc kiedy twój maluch uparcie wybierze własny strój i pójdzie do szkoły w dziwacznym stylu, nie trać cierpliwości. Zrozum, że bez względu na to, jak głupia lub zła wydaje się jego decyzja, po prostu uczy się niezależności.

5. Przytłaczające emocje

Potężne emocje, takie jak strach, smutek lub frustracja, mogą mieć negatywny wpływ na dzieci, ponieważ nie są do nich przyzwyczajone i nie opracowały mechanizmów radzenia sobie z takimi emocjami w młodym wieku. Będą je więc wyrażać poprzez krzyk, płacz lub złość. Ważne jest, aby wspierać je w tym czasie. Bądź spokojnym i opanowanym rodzicem, nie krzycz, mów łagodnym tonem. Kiedy emocje opadną porozmawiaj z dzieckiem o tym, jak konstruktywnie radzić sobie z trudnymi emocjami.

6. Potrzeba spalenia energii

Dzieci często mają dużo energii. Ciągle potrzebują aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, bieganie lub zabawa na zewnątrz. Więc jeśli Twoje dziecko wierci się i jest aktywne w czasie, gdy powinno spać lub drzemać, jest to znak, że musi spalić trochę energii.

7. Niespójność

Bądź konsekwentny przy ustalaniu zasad i oczekiwań wobec swojego dziecka. Będzie reagowało i zachowywało się lepiej, gdy będzie wiedziało, czego się od niego oczekuje. W przeciwnym razie twoje dziecko również będzie sfrustrowane i niegrzeczne.

8. Twój nastrój

Ludzie na ogół mają wpływ na nastroje ludzi wokół nich. Tak więc, jeśli przejawiasz wobec dziecka negatywne lub gniewne zachowanie, może ono odzwierciedlać to zachowanie. Jeśli jesteś spokojny i cierpliwy, dziecko odpowie tym samym.

9. Miłość do zabawy

Jeśli twoje dziecko robi psikusy, takie jak chowanie butów przed wyjściem lub chowanie kluczyków do samochodu, to dlatego, że ma wrodzoną miłość do zabawy, szczególnie z rodzicami. To znak, że chce spędzić z Tobą czas.

10. Różne cechy

Każdy ma inne cechy, mocne i słabe strony. Niektórzy ludzie są zmotywowani i skupieni, a inni współczujący. To samo dotyczy dzieci i może to wpłynąć na ich zachowanie. Ważne jest, aby znać ich mocne strony w radzeniu sobie z ich niegrzecznym zachowaniem.

Jak niegrzeczność dziecka wpływa na rodziców

Rodzice mogą uważać za niezwykle frustrujące radzenie sobie z niegrzecznym zachowaniem dziecka. Czasami jednak zachowanie samych rodziców powoduje niegrzeczne zachowanie dziecka. Niegrzeczność dziecka może sprawić, że rodzic poczuje się:

  • zirytowany

  • bezradny

  • przerażony

  • współczujący

Jak radzić sobie z niegrzecznym dzieckiem

Istnieje kilka prostych wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z niegrzecznym dzieckiem. Oto kilka wskazówek dotyczących postępowania z niegrzecznymi dziećmi:

1. Napraw granice

Nie akceptuj wszystkiego, co mówi i robi Twoje dziecko. Ustal odpowiednie granice. Bądź stanowczy, ale łagodny. Powiedz dziecku, że nie dostanie tego, czego chce kiedy się złości.

2. Bądź konsekwentny

Nie traktuj swoich dzieci codziennie inaczej. Wysyłasz sprzeczne i niezrozumiałe komunikaty do dziecka, jeśli jednego dnia jesteś stanowczy wobec swojego dziecka, nie pozwalając mu długo oglądać telewizji, a następnego dnia pozwalasz mu oglądać wszystko, czego chce, tylko dlatego, że jesteś zajęty i chcesz, żeby był cicho. Konsekwentnie ustalaj i przestrzegaj zasad.

3. Daj mu trochę niezależności

Nie dyktuj wszystkiego, co twoje dziecko powinno zrobić. W zależności od wieku pozwalaj na niezależność i podejmowanie decyzji. Daj mu np. swobodę w wyborze własnego ubrania lub pozwól zdecydować o tym co będzie jadło.

4. Skróć czas oglądania telewizji czy korzystania z komputera

Ciągłe oglądanie kreskówek bez żadnych ograniczeń zwiększy pobudzenie u dziecka, czyniąc go nadmiernie podekscytowanym i podatnym na niegrzeczne zachowanie. Ustaw więc limit czasu, przez jaki Twoje dziecko może oglądać telewizję lub grać w gry na komputerze.

5. Zdefiniuj konsekwencje

Poinformuj swoje dziecko o konsekwencjach jego niegrzecznego zachowania. Musi wiedzieć, że wpakuje się w kłopoty, jeśli pokaże napady złości. Powiedz mu, że tego rodzaju zachowanie jest niedopuszczalne.

6. Stań silny w obliczu napadu złości

Jeśli twoje dziecko długo płacze, możesz ulec pokusie, by poddać się jego żądaniom i litować się nad nim. Ale nie spełniaj jego żądań, ponieważ tylko go to zepsuje. Pomyśli, że płacząc lub krzycząc, może dostać wszystko, więc naucz się ignorować jego płacz. Powinno również wiedzieć, że negocjacje może zacząć dopiero wtedy gdy przestanie się złościć („będę z Tobą rozmawiać, gdy przestaniesz płakać”).

7. Zwróć uwagę

Czasami dzieci zachowują się niegrzecznie, ponieważ chcą twojej uwagi lub czują, że nie poświęcasz im wystarczająco dużo zainteresowania. Naucz się spokojnie słuchać swojego dziecka, zapytaj go, dlaczego zachowuje się w ten sposób i co możesz zrobić, aby przestać. Twoje dziecko dobrze zareaguje na twoje zachowanie.

8. Nie krzycz

Nie trać panowania nad sobą i nie krzycz na swoje dziecko, to przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ na razie powstrzyma jego napady złości, ale nauczy się także naśladować Cię w przyszłości.

9. Nie gniewaj się na swoje dziecko

Kiedy jesteś w złym humorze, a twoje dziecko nie zachowuje się tak, jak chcesz, nie zachowuj wobec niego urazy. Jeśli krzyczysz na swoje dziecko, kiedy nie jest winne, będzie się na Ciebie gniewało i może źle się zachowywać ponieważ poczuje się niesprawiedliwie potraktowane. Zachowaj spokój i z cierpliwością podążaj za sytuacją. Takie zachowanie zostanie odnotowane przez twoje dziecko i nauczy się zachować spokój w chwilach gniewu, po prostu obserwując cię.

10. Przestrzegaj z dzieckiem porządek dnia

Kiedy twoje dziecko ma wolne od zajęć szkolnych, ustal dla niego regularny harmonogram. Twoje dziecko nie poczuje się zmuszone do niewłaściwego zachowania, ponieważ będzie miało solidną rutynę do naśladowania. Przestrzegajcie stałych godzin zabawy, obowiązków, snu i jedzenia.

Twoje własne zachowanie będzie odzwierciedleniem zachowania Twojego dziecka, więc upewnij się, że jest ono idealne dla niego. Nie bądź wobec niego zbyt surowy. Okazuj mu zainteresowanie. Dbaj o porządek dnia. Zachowaj jasność i przejrzystość w kontaktach. Pielęgnujcie, kochajcie i szanujcie Wasze dzieci, a one odpowiedzą miłością i posłuszeństwem.

Opracowała: mgr Anna Tylawska

Źródło:

https://parenting.firstcry.com/articles/10-helpful-tips-for-parents-to-handle-naughty-kids/